Opolskie Enduro

Rajd w stolicy polskiej piosenki pierwotnie miał odbyć się w maju. Niestety, rejon Opolszczyzny nawiedziła wtedy Wielka Woda i organizatorzy zmuszeni byli zawody odwołać. Nowy termin wyznaczono na pierwszy weekend pazdziernika i tym samym opolskie Enduro kończyło sezon 2010.
Impreza nie zgromadziła zbyt wielu chętnych, gdyż łącznie w krajowych mistrzostwach i pucharach wystartowało tylko osiemdziesięciu chętnych. Enduro nie jest sportem tanim, jak zresztą każda z dyscyplin motorowych, więc z reguły walczący o "pietruszkę" lub borykający się z przykusym budżetem po prostu odpuszczają sobie ostatnie zawody sezonu mając w perspektywie bezużyteczne przepuszczenie pieniędzy w błoto przez rurę wydechową. Taka jest rzeczywistość...

Organizatorzy z HAWI Racing Teamu postarali się o protektorat Wojewody i Prezydenta Miasta, co spowodowało, że start pierwszego dnia miał miejsce na opolskim Rynku. Było sporo asfaltowych i ulicznych dojazdówek mających zdaje się w zamyśle przybliżyć rajdy Enduro opolanom. Sama trasa nie była może zbyt trudna, ale nie można było jej nazwać spacerkiem. Było błoto, były korzenie i koleiny w lasach, a także polne i szutrowe ścieżki. Trochę szkoda, że oznakowanie trasy było z gatunku tych skąpych, ale na szczęście nikt jakoś nie pobłądził. Zastrzeżenia budziły też aż nadto widoczne ślady terenowania na próbach przed zawodami. Szkoda, że dopuszcza się do takich praktyk, bo to znakomicie wypacza sens sportowej rywalizacji, a przecież chyba nie o to chodzi. Same próby były dość ciekawe i wymagające techniki nienagannej jazdy po różnych nawierzchniach.
Rajd w Opolu przypieczętował prymat Michała Szustera w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski i tytuł mistrzowski w klasie E1. Tym samym zawodnik Yamaha Self Szuster Racing Team powtórzył swój ubiegłoroczny wynik - było wtedy identycznie, doszła dominacja w serialu Mistrzostw Europy. Rajd w Opolu zamknął niełatwy sezon 2010, a zwycięzcy i przegrani mają teraz czas na przygotowania i zbrojenia do nowego sezonu.

Jarosław Ozdoba


Cofnij
 
 

Copyright © Multi-PC, Designed by Blackmark